متاسفانه در مرورگر شما جاوا اسکریپت غیرفعال است برای مشاهده درست صفحه جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال نمایید.
از این لینک می توانید نحوه فعال کردن جاوا اسکریپت مرورگر خود را ببینید.
دسترسی سریع : کارمندان - دانشجویان
لوگو دانشگاه بابل
ggg
1396/06/14

اف تي پي (FTP) چيست؟

FTP يكي از قديمي ترين پروتكل هاي اينترنت مي باشد كه هنوز هم كاربرد زيادي دارد و در سال 1970 در اينترنت توسعه يافت. FTP مخفف File Transfer Protocol ميباشد كه يك پروتكل استاندارد در TCP/IP است. مانند HTTP كه محتواي وب را منتقل مي كند يا SMTP كه ايميل ها را منتقل مي كند FTP هم ساده ترين راه براي تبادل فايل از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر مي باشد. يكي از كاربرد هاي FTP ، دانلود موزيك و برنامه هاي كاربردي از وب سايتها مي باشد. به خاطر استفاده اين پروتكل از يك پورت مجزا كه پورت شماره 21 است عمل دانلود بسيار سريع انجام مي شود. مانند آدرسهاي وب سايتها، FTP هم آدرس مخصوص خود را دارد چون همانند يك وب سايت، اين پروتكل بر روي هارد ديسك كامپيوتر سرور فضاي مشخصي را اشغال مي كند. معمولاً اگر آدرس يك وب سايت مانند آدرس زير باشد:

http://www.domain.com

آدرس FTP آن سايت به اين صورت است:

ftp://ftp.domain.com
مانند سامانه FTP دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل به آدرس ftp://soft.nit.ac.ir

به دو طريق شما مي توانيد از اين پروتكل براي انتقال فايلها استفاده كنيد، يكي از راه مرورگر وب خود و ديگري بكارگرفتن نرم افزار مخصوص FTP كه به آنها FTP Client مي گويند. اما براي دسترسي به محتواي دايركتوري FTP نياز به مشخصه كاربري يعني UserID و كلمه رمز يعني Password داريد كه در هر دو روش بايد ابتدا آنها را وارد كنيد و پس از تأييد به انتقال فايل بپردازيد. ورود به بعضي از دايركتوري هاي FTP براي كليه كاربرها آزاد مي باشد و نيازي به وارد كردن مشخصات كاربري نيست كه اصطلاحاً آنرا ورود بصورت گمنام يعني anonymous مي گويند كه تنها با وارد كردن آدرس ايميل خود مي توانيد به آن دايركتوري دسترسي پيدا كنيد. پس از ورود، شما مي توانيد براي انتقال فايلها از دستوراتي مانند copy paste استفاده كنيد تا فايلي را دانلود و يا از سيستم خود به آن كامپيوتر بفرستيد يعني Upload كنيد، البته اين را در نظر داشته باشيد كه در بيشتر سايتها شما مجاز به دانلود هستيد نه آپلود مگر اينكه آن دايركتوري متعلق به خود شما باشد تا سطح دسترسي شما اجازه به آپلود فايل هم بدهد.

يكي ديگر از كاربردهاي پروتكل FTP ، استفاده طراحان و مديران وب سايتها براي انتقال محتواي سايتها مي باشد كه در حال حاضر اين افراد بيشترين استفاده را از FTP دارند. زماني كه شما فضايي را براي ميزباني سايت خود از يك شركت سرويس دهنده اينترنت ISP اجاره مي كنيد، به شما حداقل يك آدرس FTP مي دهند تا عمل انتقال فايلها را از كامپيوتر خود به وب سرور و بالعكس انجام دهيد كه بهتر است براي امنيت و حفظ فايلها حتماً از يك نرم افزار در اين زمينه استفاده كنيد. شما مي توانيد با بكارگيري نرم افزارCuteFTP به راحتي محتواي سايت خود را منتقل و فايلها را مديريت كرده و با موفقيت وب سايت خود را راه اندازي كنيد و يا از امكان Fire FTP در Mozilla Firefox استفاده كنيد.


تعداد بازدید: 4473

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل میباشد.
Powered by
Powered by DorsaPortal